Our Structure

  

THE SCHOOL STRUCTURE IS AS FOLLOWS:-

         Senior  Principal                         : Mrs. Mary Akunja

         Dep Principal (Administration)      : Mrs. Mary Oruko

         Dep Principal (Academics)            :Mrs. Sarah Ong’ola

         Chair, Senior management          : Mrs Beatrice Owiti

         Boarding Mistresses                    : Mrs. Josephine Agunda

                                                   : Mrs. alice Ochieng

   Dean of Studies                         : Mr. Caleb Amasaka

 

DEPARTMENTAL HEADS:

  H.O.D. Humanities                              : Mr. Carrey Francis Oloo

  H.O.D. Technical & C/Arts                     : Mrs. Jemima Abok

  H.O.D. Mathematics                          : Mr. Francis Gachau

  H.O.D. Sciences                                : Mr. George Osoo

  H.O.D. Guidance & Counseling           : Mr. Daniel Omotto

  H.O.D. Geography                            : Mr. Kennedy Ayanga

  H.O.D. Games                                 : Mr. Alphonce Guda Okumu

  H.O.D English and French                  : Mrs Grace Were

  H.O.D Biology                                  : Mrs. Beatrice Owiti

  H.O.D ICT integration/Infrastructure   :Mr Dancan Omolo

  H.O.D Careers                                  : Mr. T. F Mbewa

 

HEAD OF SUBJECTS:

    

     H.O.S. French            : Ms Lillian Otieno

     H.O.S. Physics           : Mr. Benson Odeyo

     H.O.S. Kiswahili          : Ms Grace Ogoye

     H.O.S. Biology            : Mr. Justus Ogutu

     H.O.S. H/Science        : Mrs. Pamela Akun

     H.O.S.  C.R.E.            : Mrs. Alice Ochieng

     H.O.S. History             : Mrs Monica Okeyo

     H.O.S.  B/Studies         : Mr. Henry Nyangaga

     H.O.S. Agriculture        : Mrs. Jane Ogola

     H.O.S. Comp. Studies  : Mrs. Ruth Opere

     H.O.S. Art and Design  : Ms Lillian Auma

     H.O.S Chemistry  : Mr Joseph Oduor

     H.O.S English           : Mr Lawrence Ochieng

 

CLASS TEACHERS

Form One

Form I White      : Ms Evelyne Beverly Njoga

Form I Yellow     : Mr Kennedy Onyango

Form I Red        : Mr Sadeeq Issa

Form I Blue        : Mr. Reuben Omao

Form I Green     : Ms Hamida Kanda

Form I purple     : Ms Lilian Florence Okumu

Form Two

Form II White    : Ms Maureen Ogutu

Form II Yellow   : Mrs Carolyne Ogundha.

Form II Red       : Mr. Lawrence Ochieng

Form II Blue       : Mr. Justus Ogutu

Form II Green    : Ms. Jackline Miyoma

Form II Purple    : Mr Calisto Asembo

Form Three

Form III White   : Ms Lillian Auma

Form III Yellow   : Mrs. Prisca Ngome

Form III Red      : Mrs. Rose Odhiambo

Form III Blue     : Mr. Henry Nyangaga

Form III Green   : Mr. Isaac Khaemba

Form III Purple   : Mrs Truphosa Rew

Form Four

Form IV White   : Mr. Grace Ogoye

Form IV Yellow   : Mr. Stephen Matwere

Form IV Red     : Mr Jane Ogolla

Form IV Blue     : Mrs. Imelda Odero

Form IV Green   : Mrs. Elizabeth Agunda

School Spiritual Nourisher : Pastor Caleb Honga  

OTHER STAFF MEMBERS

Mrs. Nereah Tieli

Mrs. Margaret Gero

Mrs. Yuanita Awora

Mr. Joseph Oduor

Ms. Evaline Njoga

Mr. Stephen Matwere

Mrs. Grace Oluoch

Mr. Alphonce Okumu

Mr. Victor Onyango

Mr. Carey Francis Oloo

Mr. George Morema

Mrs Prisca Onditi

Mrs Truphosa Rew

Mrs Grace Were

Mr Stephen Matwere

Mrs Jane Ochieng

Mr George Ng’ong’a

Mr Michael Wambedha

Sister Maryanne Odinga

Mr Lawrence Ochieng

Ms Caroline Onzere

Ms Jackie Miyoma

Mrs Christine Nyamgero

Mr Samuel Odhiambo

 

 

 B.O.G. TEACHERS

Mrs. Ruth Opere

Mr. Sadeeq Issa

Mr Fredrick  okoda

Mr Charles Baraza

Mr Elija Olilo

Miss Edna Odhiambo

Ms Yvonne Balelania

Mr Vincent Ochieng’

 

NON – TEACHING & SUPPORT STAFF

Shem Onyango         – Bursar

Emily Ochuka            – Accounts Clerk

Lillian Migoye            – Accounts Clerk

Dorcas Njer               -Principal’s Secretary

Nancy Adoyo             – Secretary

Regina Ojwang          – Secretary

Fredrick Ouma           – Lab. Technician

Walter Awuor             – Lab. Assistant

Samson Opondo      – Librarian

Ellah Maeda            – Cateress

Judith Ouma           – Matron

Agnes Otili             – Matron

Daniel Mikwa         – Stores Incharge

Elisha Osodo         – Cook

Andrew Ondato      – Cook

Pius Odeny           – Cook

John Wera            – Cook

Judith Omogo    – Kitchen Hand

Jennifer Oduol   – Kitchen Hand

Loy Opondo      – Baker

Michael Otieno   – Groundsman

Ouma Egesa    – Groundsman

Pamela Ondoro – Cleaner

Patrick Ododa   – Watchman

Barack Mituka   – Watchman

Benson Okello  – Messenger

John Otieno      – School driver

Barrack Lusi      – Machine operator (duplicating and photoprinter)

Thadeus           – Farm Hand

Eunice Awili       – Receptionist

Julius Oketch    – Kitchen Hand

David Onyango – Groundsman